Jak działa inteligentny dom

Jak działa inteligentny dom

Kto z nas nie marzy o domu, w którym większość czynności będzie się wykonywała sama?  Ci którzy myślą, że jest to niemożliwe, powinni zmienić zdanie. Przemysł technologiczny zmienił się w ostatnich latach na tyle, że obecnie stosuje się w domach inteligentne systemy, które wykonują niektóre czynności za nas.

Niedowiarkom mówimy, że to nie są czary. Możliwe jest sterowanie swoim domem przez smartfona lub za pomocą tabletu. Wystarczy w swoim domu zamontować system odpowiadający za wszystkie działania, który będzie połączony z naszym telefonem a także innymi urządzeniami w naszym domu. W ten sposób będziemy mogli zarządzać własnym domem wydając komendę przez telefon. A system za każdym razem będzie wykonywał nasze polecenia.

W jakim zakresie działają inteligentne systemy? W zasadzie rzeczy, które mogą wykonać jest bardzo wiele. Mogą między innymi uruchomić ogrzewanie lub klimatyzację w czasie, kiedy znajdujemy się poza domem. Wyobraźmy sobie nasz powrót z pracy: wchodzimy do domu, a tam niezależnie od pogody na zewnątrz, panuje idealna temperatura. Dalej, możemy włączyć i wyłączyć światło, otworzyć okno, zasunąć rolety i żaluzje siedząc wygodnie na kanapie i oglądając telewizor. Sytuacja taka jest niezmiernie komfortowa, kiedy zaczyna padać deszcz i właśnie przypomnieliśmy sobie, że zostawiliśmy uchylone okno. To żaden problem. Okno może się przecież zamknąć samo. Ale to jeszcze nie koniec, ponieważ inteligentny system możemy połączyć również ze sprzętami gospodarstwa domowego. Już teraz zrobienie prania, włącznie piekarnika nie będzie wymagało naszej obecności w domu.

Każdy chciałby mieszkać takim inteligentnym domu. Nie każdego jednak stać na taki luksus, ponieważ systemy są dosyć drogie. Pocieszający jest jednak fakt, że z roku na rok koszty są coraz mniejsze. Jest to spowodowane faktem, że na rynku pojawia się coraz więcej firm produkujących i montujących takie systemy. Przez dużą konkurencje, maleją również ceny oferty.

Być może za jakiś czas każdy będzie mieszkał w inteligentnym domu, a przez to będzie miał więcej czasu na przyjemności, ponieważ nie będzie musiał wszystkiego dopilnować osobiście. Nie będzie takiej potrzeby, ponieważ wszystkim zajmie się inteligentny system.

Projekty domów Z500, funkcjonalne domy jednorodzinne

Dlaczego domy parterowe są popularne?

Dlaczego domy parterowe są popularne?

Dom parterowy to inaczej budynek parterowy z nieużytkowym poddaszem lub bez poddasza określanego bardzo często jako strych - z zagospodarowaną tylko jedną kondygnacją parteru. Taki dom kojarzy się najczęściej z nowoczesnymi konstrukcjami domów. Domy nowoczesne są domami energooszczędnymi i ekologicznymi. Domy parterowe mogą również spełniać te normy budowlane.

Domy parterowe są jednymi z najpopularniejszych budynków, na których postawienie decyduje się obecnie wielu inwestorów. Dlaczego tak się dzieje i czym sobie domy parterowe zasłużyły na to wyróżnienie?

Przede wszystkim budynki jednokondygnacyjne są budynkami tanimi. Niskie koszty ich budowy wynikają zaś z prostej konstrukcji, nieskomplikowanej bryły takiego domu oraz braku stropu i bardzo często braku podpiwniczenia. Sama aranżacja nowoczesnego domu parterowego jest także niekłopotliwa i stosunkowo tania w realizacji. Wszystkie pomieszczenia mają bowiem jednakową, standardową wysokość, która gwarantuje zakup wymiarowych mebli. Poza tym warto się zdecydować na ograniczoną ilość ścianek działowych, a dzięki temu zabiegowi można nawet na małej powierzchni mieć odczucie przestronności wnętrza. Jest to bardzo prosty i w dodatku ograniczający koszty zabieg architektoniczny. Poza tym dom parterowy jest domem jednorodzinnym. Projekty domów jednorodzinnych bardzo często zawierają konstrukcje jednokondygnacyjne. Domy parterowe mogą być małe lub średnie. Duże domy jednokondygnacyjne generują większe koszty działki, ponieważ powierzchnia działki musi być optymalnie dostosowana do powierzchni domu. Projekty domów parterowych zawierają także gotowy projekt ogrodu. Dom zaś zazwyczaj jest ładnie wkomponowany w ogród. W gotowym projekcie znajdziemy też pomysł na konkretne zagospodarowanie działki, na której ma stanąć budynek, jest to ciekawe i oszczędne rozwiązanie.